Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky

 

V zimovišti se spolubydlícími

 

zimoviste2.jpg

 Andulka Vlnkovaná

Výskyt Austrálie
 Průměrná snůška 4-7 vajec
 Inkubační doba 18 dní
 Opuštění hnízda 35-40 den
 Přepeření 3-4 měsíce
 Kroužkování 7-10 den
 Kroužek 4,0 mm
 Vletový otvor 5 cm

 

Něco obecně o Andulkách

 

 Andulka vlnkovaná, papoušek vlnkovaný, zkráceně andulka je snad nejčastěji chovaným papouškem u nás.Je to hojně chovaný papoušek hlavně z důvodu nenáročnosti a tím pádem lehko odchovatelný.Pochází z  Austrálie. Odtud její odolnost vůči chladu, kterou je pověstná většina druhů australských papoušků.

Chov Andulky

Andulka je nenáročná a velmi skromná, je odolná vůči chladu (nikoliv průvanu), velmi dobře se množí,proto se i chovatel začátečník dočká prvních odchovů. Oblíbenosti také nahrává cena,která je více než přijatelná pro každého. Výběr ovlivní i to, že je andulka k sehnání v nesčetných barevných mutacích oku lahodících . 

V prostorných voliérách není problém andulky chovat i s jinými druhy.Společný chov mám nicméně odskoušen i já ( Andulky , Korely , Zebřičky , chůvičky)

 Andulka je papoušek společenský,který v přírodě žije ve velkých koloniích,proto se chov lépe daří když je ve voliéře více párů andulek.

   Chovné zařízení – Literatura uvádí minimální rozměry klecí pro jeden pár andulek 40 x 40 x 60 cm. Pro dva páry je to již 40 x 40 x 100 cm. S tím já osobně moc nesouhlasím a dopřál bych ptákum více prostoru. Andulky může být chována v celoročních voliérách, jejichž velikost se u chovatelů různí v závislosti na počtu chovaných ptáků.Andulky jsou velmi odolní ptáci, kteří jsou často v našich voliérách chovány celoročně. Vystačí si se suchým prostorem, který je chráněn před větrem a nepřízní počasí .

Hnízdění by nemělo být více jak 2x do roka,některé zdroje uvádějí i 3x..,andulku to pak nadměrně vyčerpává a ovlivňuje délku života i kvalitu odchovů. 

 Nejčastěji se k hnízdění andulek používají ležaté hnízdní budky,doporučovaný rozměr těchto hnízdních budek je 15 x 25x 15 cm , ale využívají se i budky jiných tvarů a rozměrů. Výstelku budek, kterou chovatelé do nich vkládají (hobliny, piliny, atp.) andulky velmi často z budky odstraní. Vajíčka pak snáší na holé dno,proto je nejlepší udělat ve dnu důlky,nebo koupit již takto upravenou hnízdní budku.

 Samička snáší průměrně 4-6 vajíček, jiné zdroje uvádějí 4-8 vajíček , 5-6 vajíček ,moje zkušenost je 4-10 takže bych to moc neškatulkoval .-) . Samička snůšku zahřívá 18 dnů. Po této době se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče,ccapo měsíci mláďata vylétají z budky. Za dalších 7 -15 dní jsou již zcela samostatná. Andulky pohlavně dospívají  ve stáří 4 měsíců, je však vhodné je nechat řádně dospět a první hnízdění jim neumožnit dřív, než po 10ti měsících až roce.Chovatel se pak dočká zdravějších a silnějších odchovů.

Krmení

Andulky jsou vděční strávníci. Většinou zdlábnou co se jim předloží. Základním krmivem je proso,lesknice,len,mají rády i různé ovoce a zeleninu, např. jablka, hrušky, hlávkový salát, listy špenátu atd. Jako pochoutku i hračku zároveň milují klasy Senegalského prosa a na co se vždy vrhnou je zelené krmivo jako je Ptačinec-Žabinec nebo Smetanka lékařská.Také rády okusují větve. Vhodné jsou například vrbové,černý bez atd. Nezbytnou položkou v jídelníčku je také grit a písek. 

   V době odchovu mláďat se doporučuje předkládat vaječnou míchanici, piškoty atd.

Toť jen stručně o chovu Andulek mnohem více podrobných informací o chovu,ochočování,dokrmování,nemocech a atp. najdete na následujících odkazech.

http://www.andulka.wu.cz

http://www.andulka-vlnkovana.estranky.cz

Stránky nejen o andulkách :

http://www.amadina-gouldove.com

http://papousci.chovzvirat.com

http://www.ifauna.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
More Cool Stuff At POQbum.com
More Cool Stuff At POQbum.com