Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korely Chocholaté

Naši dva samci Artur a Magda ( Magdur )   

sháníme bělohlavé samičky !!

 

 

 

arutr-a-magda.jpg

 

Něco o Korele Chocholaté

Korela chocholatá
(Nymphicus hollandicus)Výskyt : vnitrozemí Austrálie
Velikost: 30 - 32 cm
Velikost kroužku: 5,5 mm
Snůška : 4 - 6 vajíček
Inkubační doba: 18 – 21 dnů
Vylétnutí z hnízda: za 28 - 35 dnů
Osamostatnění: 49 – 56 dnů
Přepeření do šatu dospělých: 5 -6 měsíců
Kroužkování: 7-10 den od vylíhnutí
Doporučený věk pro první hnízdění: cca ve 12 měsících
Krmení: Směs semen pro malé papoušky – proso, loupaný oves, slunečnicová semena, konopí aj.
Teploty v chov. zařízení: Celoroční voliéry s možností ukrytí před zimou a vlhkem do krytého přístřešku

 

Úvod


Korela chocholatá se řadí mezi středně velké papoušky. V její domovině Austrálii se živí travními semeny, plody různých stromů a ovocem.
 

 

 

 

Chov  

 

 

Chovná sezona začíná jako u většiny Austrálie na jaře, po ustálení teplot. Pár začne upravovat budku a její okolí, samec zahájí tok, ptáci se začnou intenzivně krmit a pářit. Budka klasická, prkenná, či kmenová o rozměrech 25 x 25 x35 cm  s vletovým otvorem 8 cm

 

 

 

 

 

 

 

 http://papousci.chovzvirat.com

http://www.ifauna.cz

http://www.korela-klub.cz/

 

 

 

 

 


 

 

http://www.amadina-gouldove.com

Více informací nejen o Korele Chocholaté na níže u vedených odkazech.

Krmení


Směs suchých zrnin, různé druhy slunečnice,prosa,lesknice,lnu atd.. Doplňujeme ovocem a zeleninou a samozřejmě oblíbeným ptačincem-žabincem a smetankou lékařskou.V době hnízdění a při krmení mláďat obzvláště je dobré podávat ještě vaječnou míchanici. Větve na okus jsou samozřejmostí. Ty mohou být z listnatých i jehličnatých stromů,např. vrby, bezu černého a ovocnými jako jabloň,hruška,třešeň.

. K hnízdění se dá pár povzbudit zpestřením stravy, hlavně zeleným jako ptačinec-žabinec,smetanka lékařská,přidáváním vaječných míchanic, atp. Po úspěšném spáření se samice začne zdržovat v budce a snáší vejce. Snůška je většinou  4 – 7 vajec. Samice obvykle nasedá na druhé snesené vejce a celou snůšku následně zahřívá ještě přibližně tři týdny. Po třech týdnech se začnou líhnout mláďata. Ta jsou obvykle hned po vylíhnutí porostlá chmýřím, které po vylíhnutí oschne a tvoří tepelnou izolaci mláděte. Mladí papoušci jsou nadále krmeni rodiči v budce ještě 3 – 4 týdny, poté postupně vylétají z budky a po čase se osamostatní. Po opuštění budky jsou krmeny rodiči ještě přibližně tři týdny. Po této době je dobré je odstavit od rodičů, kteří se mohou chystat podruhé zahnízdit a především samec by proti nim mohl začít být nadměrně agresivní.

Korela je velmi nenáročný papoušek, kterého bez větších problémů odchová i začátečník.Pohlavně korely dospívají brzo,a to ve věku jednoho roku.Malí Kakaduové jak se jim pro jejich chocholku občas říká zahnízdí i ve společnosti jiných, mírumilovných papoušků jako jsou oni sami.

Rozlišit pohlaví ať u mladých, či dospělých korel je velmi složité.  Podle zabarvení se názory různí i u přírodní formy natož u mutací.Jediný spolehlivý poznávací znak je že samec zpívá a samičky pouze křičí. Vysledovatelné pouze v chovu a spolehlivě také pouze u starších ptáků. Sám jsem koupil ,, 100% ní samičku´´ starou půl roku a do roka začala zpívat více než můj původní samec