Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border Kolie

           Historie

 

Plemeno bylo vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Tato oblast se nazývá Border Counties. Původně bylo plemeno určeno hlavně pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Nejstarší (od roku 1906) organizací zabývající se registrací BOC je ISDS (International Sheep Dog Society) se sídlem ve Velké Británii. Tato organizace se nezabývá chovem, není to chovatelský klub, je to pouze organizace umožňující registraci pracovních border collií (splněním určitých podmínek). ISDS má v ČR „asociovaného člena“ KPOP ČR (Klub Pracovních Ovčáckých Psů České rep. o.s.).

 

Povaha

 

Border Kolie se řadí k nejinteligentnějším plemenům, je to učenlivý a pracovitý pes. Je to velmi živé, pozorné a obratné plemeno. Je hodně aktivní, proto potřebuje dostatek prostoru a pohybu venku. Kolie se dá chovat i celoročně venku v kotci. Kolie celkem snadno vychází s ostatními zvířaty, ale lepší je, když je k tomu vedena už od štěněte. K lidem je také velice přátelská, ke svému pánovi dokáže silně přilnout a plně se mu oddat. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale nemá ráda dril a výhrůžky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem. Pokud je Border kolie správně socializovaná a dostatečně zaměstnaná, je z ní nenahraditelný společník. Nejvíce se hodí k aktivním lidem, kteří jsou ochotni jí dát dostatek pohybu /procházky/sporty/ - nemusí plnit svůj původní účel- pasení - existují dokonce jedinci tohoto plemene, kteří se na pasení nehodí.

 

Vzhled

 

Border kolie je pes středního vzrůstu, není těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti 14-22 kg, feny 12-19 kg. Srst je dlouhá, středně dlouhá nebo krátká. U tohoto plemene se nejvíce cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

 

Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lysina). Mezi další patří např. hnědobílá, blue merle, red merle, tricolor atd. (je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá). V chovu registrovaném FCI se nepřipouštějí jedinci, u kterých převládá bílá, a není povoleno připouštět mezi sebou dva jedince merle zbarvení. V pracovních chovech, registrovaných ISDS a jinými organizacemi zaměřenými na práci, se na barvu psa nebere žádný ohled - zde je výběr jedinců závislý pouze na tom, jak daný jedinec PRACUJE (u zvířat).

 

Oči mohou být v celé škále hnědé. Také jsou povoleny modré, ale pouze v případě merle jedinců, jinak je to vada (FCI). U pracovních psů mohou být modré oči žádoucí, zvláště při práci s hovězím dobytkem - zvířata se modrých očí bojí.

 

Hodí se pro všechny kynologické sporty.

 

Výkony

 

Jelikož je Border kolie hodnocená jako jedno z nejinteligentnějších psích plemen, objevuje se často na prvních příčkách různých tabulek cílených na měření psí inteligence. V manipulaci s větším či menším stádem ovcí i jiných hospodářských zvířat nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech, jako jsou třeba agility, obedience, dogfrisbee, flyball; poslední dobou stále častěji exceluje i na poli sportovním. 

Zdroj   Wikipedie

                               A tohle je náš miláček Geroi 

 

 

geroi-v-trave.jpg

Tady jsem byl ještě piňďa

 

 

pinda.jpg

a tady Lojza .-)

 

p1050349.jpg

 

Seznam povelů které umím :

 

 

 

 

 

 

 

 

Ke mě-přijde sedne si před volajícího.Tento povel umí i beze slov                  stačí když vidí cvičitele ,nebo zaujmout aby se podíval a                      rukou mávnout směrem k sobě.

 

 

Sedni-sedne si

 

 

 

 

 

 

 Lehni-lehne si

 

Vstaň-postaví se na zadní a přední mi dá na prsa

 

 

 

 Pac -podá tlapku

 

Druhou-podá druhou tlapku

 

 

 

 

 

 

 Nožku-po nastavení nohy na ní dá tlapku jako pac na ruku

 

Druhou-viz pac

 

 

 

Obě-dá obě tlapky na nastavenou nohu

 

Řekni to-zaštěká

 

 

 

 

 

 

 Trpaslík-sedne si na zadek přední tlapky ve vzduchu před sebou .-)

 

Mezi-projde roztaženýma nohama

 

 

 

Osma-proplétá se mezi nohama ve stylu 8

 

Krok-při chůzi se propléta mezi nohama

 

 

 

 

 

 

Okolo-obejde mě

 

Otoč se-otočí se(někdy i s výskokem .-)

 

 

 

Na druhou- po povelu otoč se ,otočí se na druhou..

 

Poproš-stoupne na zadní a balancuje 

 

 

 

 

 

 

Hop- vyskočí na co mu ukážu

 

Běž jump ( džamp )-rozběhne se a přeskočí překážku

 

 

 

Nahoru / dolu- při chůzi např kolem tarasu na povel skáče buď                                     nahoru nebo dolu

 

Na procháce :

 

 

 

 

 

 

Tady jdeme- stačí ukázat nebo ještě lépe jedním krokem naznačit                              směr a jde tam

 

Čekej-lehne si a čeká

 

 

 

 

 

Odložení např u obchodu- po lousknutí prsty a ukázání na zem si                                                        lehne a čeká na vyzvednutí

 

 

 

 

 

Automaticky čeká na křižovatkách než ho dojdem a dáme povel že můžem přejít ( u nejakých menších křižovatek mu od malička bylo odpouštěno že přejde bez dovolení tak toho využívá a prdí na čekání.-)) , blíži-li se ale i k malé křižovatce auto lehne si a čeká..

 

 

 

 

Na auta všeobecně reaguje tím že slyší-li ho přijíždět zaběhne na kraj ,lehne si a počká než auto přejede