Rosely Penant
Rosela Penant
Latinský název Platycercus elegans
Výskyt Austrálie
Snůška 4-9 vajec
Inkubační doba 20-26 dnů
Opuštění hnízda 35 den
Přepeření 18 měsíců
Kroužkování 8-10 den
Kroužek 6,0 mm
Vletový otvor 10 cm
Rozela penant je pestře zbarvený, středně velký papoušek, původem z Austrálie. Ve volné přírodě se živí převážně semeny trav, keřů a stromů, zvláště pak eukalyptů, dále různými plody, bobulemi, nektarem a hmyzem
Rozlišit pohlaví není nic jednoduché. Samec i samice jsou shodně zbarveni a jsou i téměř stejně velcí. Tito papoušci jsou převážně červení. Pouze jejich tváře, ocasní pera a letky jsou modré. Na zádech je patrná vlnkovaná černá kresba, která je patrná i na křídlech a je typická pro všechny jedince. Zbytek těla je sytě rudý. Mladí ptáci, jsou-li dobře vyvinutí a krmeni, jsou téměř celí zelení. mohou být ale i červení nejspíše kvůli málo pestré stravě. Samec je celkově větší, má větší hlavu a zobák, samice je oproti němu drobnější, zobák a hlava je menší. Tyto rozdíly jsou patrné po dovršení jednoho roku. U mladých ptáků, kteří jsou ještě zelení, je rozlišení pohlaví komplikovanější. Nejlépe jsou velikostní rozdíly vidět ve voliéře kde je vypuštěno několik stejně starých ptáků.
Chov
Rozely penant pohlavně dospívají ve věku jednoho roku. Tento fakt k nim láká mnoho začínajících chovatelů, kteří touží mít větší nenáročné papoušky, od kterých by se brzy dočkali odchovu. Většina velkých papoušků totiž hnízdí až ve věku tří let. Dalším pozitivem těchto ptáků je i to, že jsou oproti jiným větším druhům poměrně tišší,takže by jste neměli mít problém se sousedy.-) . Rozely penant jsou jako všechny rozely velmi otužilé a lze je proto v našich podmínkách chovat celoročně ve venkovních voliérách bez přitápění .
Rozměr voliéry by měl být hlavně na délku aspoň 3m kvůli proletu samozřejmě obecně platí čím delší tím lepší,ale dají se odchovat i ve voliérách kolem 2m . Jejich chovná sezóna začíná po ustálení teplot, někdy koncem dubna a začátkem května. Po toku nastává doba hnízdění. Samice se stále častěji navštěvuje budku, uvnitř si upravuje vnitřek a dno. Do podestýlky, která většinou bývá ze silnějších pilin, či hoblin začne snášet vejce ,těch bývá 5 – 9 .Po 20 – 25 dnech se začnou líhnout holátka.Ty krmí hlavně samice. Samec krmí samici... Samice budku opouští jen když se jde napít, nebo vyprázdnit. Mláďata opouštějí hnízdní budku ve stáří pět týdnů. Po opuštění budky jsou minimálně tři týdny krmena rodiči.
Ideální budka pro penanty je z vydlabaného kmenu s vnitřním průměrem kolem
Krmení
Suchá směs zrnin sestávající se z několika druhů slunečnice, několika druhů prosa, ovsa, pšenice,lnu a lesknice. Doplňujeme ovocem a zeleninou. V době hnízdění zpestřujeme vaječnými směsmi.Jako doplněk stravy nesmí chybět sépiové kosti, či minerální kameny, které zaručí stály přísun vápníku. Nezbytné jsou také větve na okus. Ty se instalují do voliér podle možností, tedy podle toho, které druhy stromů jsou v okolí bydliště. Použít lze větve ovocných stromů ( jabloní, hrušek,třešní), jehličnanů (např. borovice), nebo i listnatých stromů a keřů (lípa, bříza, vrba, popřípadě černého bezu).
Toť stručně o Rosele Penant více informací o tomto i jiných papoušcích naleznete na níže uvedených odkazech.
http://www.penant.hys.cz
http://www.amadina-gouldove.com
http://papousci.chovzvirat.com
http://www.ifauna.cz
Rosela Penant Přírodní
More Cool Stuff At POQbum.com